Hmlisto-bio

Hmlisto vzniklo v roku 2018 pri práci na albume Na druhom brehu, kedy sme si uvedomili, že hudobný i významový posun v tvorbe nášho pôvodného dua Horana a syn je natoľko zásadný, že si to žiada zmenu názvu.

Vydali sme tri radové albumy Na druhom brehu (vlastný náklad,2018), Ozveny lazov (Galén, 2020) a spoločne s českým pesničkárom Petrom Linhartom album Československá (Galén, 2022).

Žijeme na malom gazdovstve na horskej samote pod Vtáčnikom a snažíme sa v praxi napĺňať ideály dobrovoľnej skromnosti a návratu ku krajine. Bez ilúzií a ezoteriky. Viac sa o nás môžete dozvedieť v dokumente českej televízie alebo v článkoch a rozhovoroch.

Rok za rokom

-2023: spoločný album Hmlista a českého landscapefolkového pesničkára Petra Linharta Československá získava cenu Radio-Head Awards Rádia-FM v kategórii Folk.

2022: Spolupráca s Petrom Linhartom sa ďalej prehlbuje až k spoločnému experimentálnemu albumu Československá, ktorý je dialógom dvoch pesničkárov, ich poetík a jazykov. Ujalo sa ho vydavateľstvo Galén, krst prebehol v pražskom klube Malostranská beseda a je z neho niekoľko live videí.

2020: Hmlisto vydáva druhý album Ozveny lazov u pražského vydavateľstva Galén. Vzniká spoločný koncertný program s českým pesničkárom Petrom Linhartom: Příběhy dvou krajin a tiež prvý profesionálny audio a videozáznam koncertu Hmlista pro Český rozhlas Olomouc.

2019-Hmlisto uspelo v konkurze na Welcome scénu festivalu Hradecký slunovrat v konkurencii 140 kapiel. Tam tiež stretáva Petra Linharta a na jeho pozvanie v lete odohrá pre skupinu prelomový koncert na festivale Živé Skoky v barokovom kostole v Skokoch pri Karlových Varoch. Veronika ako textárka opúšťa protestsongy a posúva sa smerom v vnímaniu piesne ako cesty do živých aj vnútorných krajín, zjemňuje spev. Ján pridáva farbistejšie harmónie, zložitejšie aražmány a výrazne rozširuje park efektov na elektrickej gitare.

2018– duo sa odhodláva skúsiť konečne nahrávať v profesionálnom štúdiu, čo sa podarí aj vďaka trpezlivosti Milana Tokolyho. Jánove prvé úspešné aranžérske pokusy (je ešte len deviatak) ukončujú obdobie tápania zmenou názvu. V lete vychádza album NA DRUHOM BREHU už pod novým názvom dua- HMLISTO a to si vymýšľa aj novú originálnu žánrovú škatuľku: postfolk bez hraníc, ktorá obsiahne aj vztah k pesničkárstvu, aj k jemným folklórnym vplyvom aj k postrockovým inšpiráciam Jánovej elektrickej gitary. Ján začína študovať na konzervatóriu klasickú gitaru aj keď to preň znamená niekoľko hodín cestovania denne.