Bio

Hmlisto vzniklo v roku 2018 pri práci na albume Na druhom brehu, kedy sme si uvedomili, že hudobný i významový posun v tvorbe nášho pôvodného dua Horana a syn je natoľko zásadný, že si to žiada zmenu názvu.
Vydali sme tri radové albumy Na druhom brehu, Ozveny lazov a spoločne s českým pesničkárom Petrom Linhartom album Československá.

Žijeme na malom gazdovstve na horskej samote pod Vtáčnikom a snažíme sa v praxi napĺňať ideály dobrovoľnej skromnosti a návratu ku krajine. Bez ilúzií a ezoteriky. Viac sa o nás môžete dozvedieť v dokumente českej televízie:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1131721572-babylon/421236100152003/

alebo v článkoch a rozhovoroch.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hudobný životopis:

Veronika:

-začínala na strednej škole ako folkoristka-samouk na husle

-na vysokej škole založila s priateľmi bezvýznamnú folkovú skupinu, pre ktorú písala prvé pesničky a zhudobňovala poéziu Ladislava Nezdařila.

-v roku 1996 odišla na zaježovské lazy za svojími snami o jednoduchšom živote v horách, popritom bola primáškou hudeckej trojky bez názvu, ktorá hrala len pre radosť sebe a priateľom, občas hosťovala s ľudovou hudbou Brezinka a Brezina z Bolerázu.

-okolo roku 2006 začala skladať prvé autorské piesne

-V rokoch 2007-2009 bola nie veľmi dobrou basistkou v skupine Bytosti, s ktorou sa napokon hudobne aj názorovo rozišla a začala sa venovať sólovej tvorbe.

– 2010 ako osemročný sa pridáva Ján. Najprv na bubne, rýchlo aj na gitare.

-Duo Horana a syn potom pravidelne vystupovalo a nahralo dve demá (2011 a 2013)

-2012 prišli prvé väčšie open-air koncerty na Prázdninách v Telči a Amfiteátri v Rožnove pod Radhoštěm.

-2013- Ján objavuje gitarové efekty, neskôr aj elektrickú gitaru, zvuk dua sa posúva smerom k rockovým a dokonca metalovým vplyvom, dominujú protestsongy, niekedy skôr kričané, ako spievané.

-2014- Ján stretáva mandolu-írske buzuki-a zvuk dua a obohacuje o tento zaujímavý nástroj.

-duo sa venuje aj kvázi stredovekej hudbe a (niekedy značne surovej) interpretácii folklóru, Ján začína okrem bubnov a gitár hrať aj na korýtkovej basičke

-2015 k duu a pridáva mladší syn Štefan ako hráč na bubon

-2016-neúspešný pokus nahrať singel Vlčie oči, hudobne ešte nie je celkom jasno..Štefan odchádza zo skupiny

2018– duo sa odhodláva skúsiť konečne nahrávať v profesionálnom štúdiu, čo sa podarí aj vďaka trpezlivosti Milana Tokolyho. Jánove prvé úspešné aranžérske pokusy (je ešte len deviatak) ukončujú obdobie tápania zmenou názvu. V lete vychádza album NA DRUHOM BREHU už pod novým názvom dua- HMLISTO a to si vymýšľa aj novú originálnu žánrovú škatuľku: postfolk bez hraníc, ktorá obsiahne aj vztah k pesničkárstvu, aj k jemným folklórnym vplyvom aj k postrockovým inšpiráciam Jánovej elektrickej gitary. Ján začína študovať na konzervatóriu klasickú gitaru aj keď to preň znamená niekoľko hodín cestovania denne.

2019– v lete Hmlisto odohrá pre skupinu prelomový koncert na festivale Živé Skoky. Veronika ako textárka opúšťa protestsongy a posúva sa smerom v vnímaniu piesne ako cesty do živých aj vnútorných krajín, zjemňuje spev. Ján pridáva farbistejšie harmónie, zložitejšie aražmány, elektrickú gitaru a výrazne rozširuje park efektov.

2020 Hmlisto vydáva druhý album Ozveny lazov u pražského vydavateľstva Galén. Vzniká spoločný koncertný program s českým pesničkárom Petrom Linhartom: Příběhy dvou krajin.

2022 Spolupráca s Petrom Linhartom sa ďalej prehlbuje, vzniká spoločný album Československá, ktorého sa opäť ujalo vydavateľstvo Galén.